Samtec Inc. HTSW-114-14-T-S
HTSW-114-14-T-S
Part No.:
HTSW-114-14-T-S
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
HTSW-114-14-T-S.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Packaging:
Bag
Series:
HTSW
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Header
ContactType:
Male Pin
Pitch-Mating:
0.100 (2.54mm)
NumberofPositions:
14
NumberofRows:
1
RowSpacing-Mating:
NumberofPositionsLoaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
MountingType:
Through Hole
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactLength-Mating:
0.320 (8.13mm)
ContactLength-Post:
0.110 (2.79mm)
OverallContactLength:
0.530 (13.46mm)
InsulationHeight:
0.100 (2.54mm)