Amphenol Anytek HW0450820000G
HW0450820000G
Part No.:
HW0450820000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaHW0450820000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM
Packaging:
Bulk
Series:
HW
ProductStatus:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
NumberofPositions:
4
PositionsPerLevel:
4
NumberofLevels:
1
Pitch:
0.200 (5.08mm)
HeaderOrientation:
PlugWireEntry:
180°
TerminationStyle:
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
MountingType:
Free Hanging (In-Line)
Current-IEC:
Voltage-IEC:
Current-UL:
10 A
Voltage-UL:
300 V
WireGaugeorRange-AWG:
12-26 AWG
WireGaugeorRange-mm²:
Color:
Gray
OperatingTemperature:
-40°C ~ 115°C