Amphenol Anytek HW12A0020000G
HW12A0020000G
Part No.:
HW12A0020000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaHW12A0020000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 7.5MM
Series:
HW
ProductStatus:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
NumberofPositions:
12
PositionsPerLevel:
12
NumberofLevels:
1
Pitch:
0.295 (7.50mm)
HeaderOrientation:
PlugWireEntry:
180°
TerminationStyle:
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
MountingType:
Free Hanging (In-Line)
Current-IEC:
Voltage-IEC:
Current-UL:
10 A
Voltage-UL:
300 V
WireGaugeorRange-AWG:
12-26 AWG
WireGaugeorRange-mm²:
Color:
Black
OperatingTemperature:
-40°C ~ 115°C