Samtec Inc. HW-16-11-T-S-625-SM-A
HW-16-11-T-S-625-SM-A
Part No.:
HW-16-11-T-S-625-SM-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
ShinYuaHW-16-11-T-S-625-SM-A.pdf
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD TIN
Packaging:
Bulk
Series:
Flex Stack, HW
NumberofPositions:
16
Pitch:
0.100 (2.54mm)
NumberofRows:
1
RowSpacing:
Length-OverallPin:
0.865 (21.971mm)
Length-Post(Mating):
0.240 (6.096mm)
Length-StackHeight:
0.625 (15.875mm)