Samtec Inc. HW-16-19-F-S-1042-110
HW-16-19-F-S-1042-110
Part No.:
HW-16-19-F-S-1042-110
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
ShinYuaHW-16-19-F-S-1042-110.pdf
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Series:
Flex Stack, HW
NumberofPositions:
16
Pitch:
0.100 (2.54mm)
NumberofRows:
1
RowSpacing:
Length-OverallPin:
1.330 (33.782mm)
Length-Post(Mating):
0.178 (4.521mm)
Length-StackHeight:
1.042 (26.467mm)
Length-Tail:
0.110 (2.800mm)