Amphenol Anytek HW1630000000G
HW1630000000G
Part No.:
HW1630000000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaHW1630000000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.81MM
Series:
HW
ProductStatus:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
NumberofPositions:
16
PositionsPerLevel:
16
NumberofLevels:
1
Pitch:
0.150 (3.81mm)
HeaderOrientation:
PlugWireEntry:
180°
TerminationStyle:
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
MountingType:
Free Hanging (In-Line)
Current-IEC:
Voltage-IEC:
Current-UL:
8 A
Voltage-UL:
300 V
WireGaugeorRange-AWG:
16-28 AWG
WireGaugeorRange-mm²:
Color:
Black
OperatingTemperature:
-40°C ~ 115°C