Amphenol Anytek HW17B0500000G
HW17B0500000G
Part No.:
HW17B0500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaHW17B0500000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 2.5MM
Series:
HW
ProductStatus:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
NumberofPositions:
17
PositionsPerLevel:
17
NumberofLevels:
1
Pitch:
0.098 (2.50mm)
HeaderOrientation:
PlugWireEntry:
180°
TerminationStyle:
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
MountingType:
Free Hanging (In-Line)
Current-IEC:
Voltage-IEC:
Current-UL:
4 A
Voltage-UL:
150 V
WireGaugeorRange-AWG:
20-28 AWG
WireGaugeorRange-mm²:
Color:
Green
OperatingTemperature:
-40°C ~ 115°C