Samtec Inc. HW-18-17-F-S-256-SM
HW-18-17-F-S-256-SM
Part No.:
HW-18-17-F-S-256-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
ShinYuaHW-18-17-F-S-256-SM.pdf
Description:
CONN HDR 18POS 0.1 STACK SMD
Packaging:
Tube
Series:
Flex Stack, HW
NumberofPositions:
18
Pitch:
0.100 (2.54mm)
NumberofRows:
1
RowSpacing:
Length-OverallPin:
0.415 (10.541mm)
Length-Post(Mating):
0.159 (4.039mm)
Length-StackHeight:
0.256 (6.502mm)