Carlo Gavazzi Inc. ICB18S30F12PC
ICB18S30F12PC
Part No.:
ICB18S30F12PC
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Package:
Datasheet:
ICB18S30F12PC.pdf
Description:
SENSOR PROX INDUCTV 12MM CYLIND
Packaging:
Box
Series:
ICB
ProductStatus:
Active
SensorType:
Inductive
SensingDistance:
0.472 (12mm)
OutputType:
PNP-NC, 3-Wire
ResponseFrequency:
1.5kHz
Shielding:
Unshielded
Material-Body:
Nickel-Plated Brass
Voltage-Supply:
10V ~ 36V
TerminationStyle:
Cable Leads
OperatingTemperature:
-25°C ~ 70°C