Kacon K16-281-W-12VDC
K16-281-W-12VDC
Part No.:
K16-281-W-12VDC
Manufacturer:
Kacon
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
ShinYuaK16-281-W-12VDC.pdf
Description:
16MM SWITCH PUSH SQR SPDT WHITE
Packaging:
Bulk
Series:
K16
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPDT
SwitchFunction:
On-Mom
CurrentRating(Amps):
3A (AC/DC)
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
110 V
ActuatorType:
Square, Button
ActuatorMarking:
Color-Actuator/Cap:
White
IlluminationTypeColor:
LED, White
IlluminationVoltage(Nominal):
12 VDC
TerminationStyle:
Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
IngressProtection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
PanelCutoutDimensions:
Circular - 16.00mm Dia