Kacon K16-281-W-6VDC
K16-281-W-6VDC
Part No.:
K16-281-W-6VDC
Datasheet:
ShinYuaK16-281-W-6VDC.pdf
Description:
16MM SWITCH PUSH SQR SPDT WHITE
CurrentRating(Amps):
3A (AC/DC)
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
110 V
ActuatorType:
Square, Button
ActuatorMarking:
Color-Actuator/Cap:
White
IlluminationTypeColor:
LED, White
IlluminationVoltage(Nominal):
6 VDC
TerminationStyle:
Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
PanelCutoutDimensions:
Circular - 16.00mm Dia