Murata Electronics KCM55QR72A685KH01K
KCM55QR72A685KH01K
Part No.:
KCM55QR72A685KH01K
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
SMD, J-Lead
Datasheet:
ShinYuaKCM55QR72A685KH01K.pdf
Description:
CAP CER 6.8UF 100V X7R SMD
  • Related Categories
Package/Case:
SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
KCM
ProductStatus:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.240 L x 0.209 W (6.10mm x 5.30mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.154 (3.90mm)