Amphenol Anytek KE3053530000G
KE3053530000G
Part No.:
KE3053530000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaKE3053530000G.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 30POS 5.08MM
Packaging:
Bulk
Series:
KE
ProductStatus:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
NumberofPositions:
30
PositionsPerLevel:
15
NumberofLevels:
2
Pitch:
0.200 (5.08mm)
HeaderOrientation:
90°, Right Angle
PlugWireEntry:
TerminationStyle:
Solder
MountingType:
Through Hole
Current-IEC:
Voltage-IEC:
Current-UL:
12 A
Voltage-UL:
300 V
WireGaugeorRange-AWG:
WireGaugeorRange-mm²:
Color:
Green
OperatingTemperature:
-40°C ~ 115°C