United Chemi-Con KMG100VB1R0M5X11LL
KMG100VB1R0M5X11LL
Part No.:
KMG100VB1R0M5X11LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
KMG100VB1R0M5X11LL.pdf
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KMG
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
132.6Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
15 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
37.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)