United Chemi-Con KMG10VB102M10X12LL
KMG10VB102M10X12LL
Part No.:
KMG10VB102M10X12LL
Datasheet:
KMG10VB102M10X12LL.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
398mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
460 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
690 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)