United Chemi-Con KMG10VB153M18X35LL
KMG10VB153M18X35LL
Part No.:
KMG10VB153M18X35LL
Datasheet:
KMG10VB153M18X35LL.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
57mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.18 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.3544 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.398 (35.50mm)