United Chemi-Con KMG16VB221M6X11LL
KMG16VB221M6X11LL
Part No.:
KMG16VB221M6X11LL
Datasheet:
KMG16VB221M6X11LL.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.507Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
180 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
270 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)