United Chemi-Con KMG16VB332M12X25LL
KMG16VB332M12X25LL
Part No.:
KMG16VB332M12X25LL
Datasheet:
KMG16VB332M12X25LL.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
121mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.17 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.2636 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)