United Chemi-Con KMG16VB472M16X25LL
KMG16VB472M16X25LL
Part No.:
KMG16VB472M16X25LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
KMG16VB472M16X25LL.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KMG
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
92mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.48 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.5984 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)