United Chemi-Con KMG200VB221M18X35LL
KMG200VB221M18X35LL
Part No.:
KMG200VB221M18X35LL
Datasheet:
KMG200VB221M18X35LL.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.507Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
575 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
862.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.398 (35.50mm)