United Chemi-Con KMG250VB10RM10X16LL
KMG250VB10RM10X16LL
Part No.:
KMG250VB10RM10X16LL
Datasheet:
KMG250VB10RM10X16LL.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
33.15Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
74 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
133.2 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.630 (16.00mm)