United Chemi-Con KMG250VB4R7M8X11LL
KMG250VB4R7M8X11LL
Part No.:
KMG250VB4R7M8X11LL
Datasheet:
KMG250VB4R7M8X11LL.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
70.532Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
39 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
70.2 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.453 (11.50mm)