United Chemi-Con KMG25VB222M12X25LL
KMG25VB222M12X25LL
Part No.:
KMG25VB222M12X25LL
Datasheet:
KMG25VB222M12X25LL.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
136mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.09 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.1772 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)