United Chemi-Con KMG25VB331M8X11LL
KMG25VB331M8X11LL
Part No.:
KMG25VB331M8X11LL
Datasheet:
KMG25VB331M8X11LL.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
804mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
310 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
465 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.453 (11.50mm)