United Chemi-Con KMG25VB471M10X12LL
KMG25VB471M10X12LL
Part No.:
KMG25VB471M10X12LL
Datasheet:
KMG25VB471M10X12LL.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
564mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
380 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
570 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)