United Chemi-Con KMG350VB10RM10X20LL
KMG350VB10RM10X20LL
Part No.:
KMG350VB10RM10X20LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
KMG350VB10RM10X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KMG
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
39.78Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
80 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
144 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)