United Chemi-Con KMG400VB101M16X40LL
KMG400VB101M16X40LL
Part No.:
KMG400VB101M16X40LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
KMG400VB101M16X40LL.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
KMG
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
350 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
525 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)