United Chemi-Con KMG400VB2R2M8X11LL
KMG400VB2R2M8X11LL
Part No.:
KMG400VB2R2M8X11LL
Datasheet:
KMG400VB2R2M8X11LL.pdf
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
180.818Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
26 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
65 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.453 (11.50mm)