United Chemi-Con KMG400VB3R3M10X12LL
KMG400VB3R3M10X12LL
Part No.:
KMG400VB3R3M10X12LL
Datasheet:
KMG400VB3R3M10X12LL.pdf
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
120.545Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
38 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
95 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)