United Chemi-Con KMG400VB47RM16X31LL
KMG400VB47RM16X31LL
Part No.:
KMG400VB47RM16X31LL
Datasheet:
KMG400VB47RM16X31LL.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
8.464Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
250 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
375 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)