United Chemi-Con KMG400VB4R7M10X16LL
KMG400VB4R7M10X16LL
Part No.:
KMG400VB4R7M10X16LL
Datasheet:
KMG400VB4R7M10X16LL.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
84.638Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
50 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
90 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.630 (16.00mm)