United Chemi-Con KMG50VB222M16X25LL
KMG50VB222M16X25LL
Part No.:
KMG50VB222M16X25LL
Datasheet:
KMG50VB222M16X25LL.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)