United Chemi-Con KMG50VB471M10X20LL
KMG50VB471M10X20LL
Part No.:
KMG50VB471M10X20LL
Datasheet:
KMG50VB471M10X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
423mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
530 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
795 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)