United Chemi-Con KMG63VB102M16X25LL
KMG63VB102M16X25LL
Part No.:
KMG63VB102M16X25LL
Datasheet:
KMG63VB102M16X25LL.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
166mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
930 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.395 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)