United Chemi-Con KMG63VB10RM5X11LL
KMG63VB10RM5X11LL
Part No.:
KMG63VB10RM5X11LL
Datasheet:
KMG63VB10RM5X11LL.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
16.575Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
46 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
82.8 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)