Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components KP1836418634
KP1836418634
Part No.:
KP1836418634
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaKP1836418634.pdf
Description:
CAP FILM 0.18UF 5% 630VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
KP1836
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.18 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
300V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP)
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 100°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.634 L x 0.571 W (41.50mm x 14.50mm)
Height-Seated(Max):
0.965 (24.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.476 (37.50mm)