ITT Cannon, LLC KPSE00A22-21P
KPSE00A22-21P
Part No.:
KPSE00A22-21P
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYuaKPSE00A22-21P.pdf
Description:
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Packaging:
Bulk
Series:
KPSE
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Male Pins
Number of Positions:
21
Shell Size - Insert:
22-21
Shell Size MIL:
Mounting Type:
Panel Mount
Mounting Feature:
Flange
Termination,Fastening:
Crimp
Item22:
Bayonet Lock
Item23:
N (Normal)
Item24:
Metal
Item25:
Aluminum Alloy
Item26:
Olive Drab Cadmium
Item27:
Gold
Item28:
Olive Drab
Item29:
Item30:
Item31:
Backshell
Item32:
Item33:
13A
Item34:
1000VAC, 1400VDC