ITT Cannon, LLC KPSE00F22-55PW
KPSE00F22-55PW
Part No.:
KPSE00F22-55PW
Datasheet:
ShinYuaKPSE00F22-55PW.pdf
Description:
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Connector Type:
Receptacle, Male Pins
Number of Positions:
55
Shell Size - Insert:
22-55
Shell Size MIL:
Mounting Type:
Panel Mount
Mounting Feature:
Flange
Item23:
W
Item29:
Environment Resistant
Item30:
Item31:
Strain Relief
Item32:
Item33:
7.5A
Item34:
600VAC, 850VDC