ITT Cannon, LLC KPSE01E14-19SW
KPSE01E14-19SW
Part No.:
KPSE01E14-19SW
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYuaKPSE01E14-19SW.pdf
Description:
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Packaging:
Bulk
Series:
KPSE
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
19
Shell Size - Insert:
14-19
Shell Size MIL:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Termination,Fastening:
Crimp
Item22:
Bayonet Lock
Item23:
W
Item24:
Metal
Item25:
Aluminum Alloy
Item26:
Olive Drab Cadmium
Item27:
Gold
Item28:
Olive Drab
Item29:
Environment Resistant
Item30:
Item31:
Backshell
Item32:
Item33:
7.5A
Item34:
600VAC, 850VDC