ITT Cannon, LLC KPSE02E16-26SA206
KPSE02E16-26SA206
Part No.:
KPSE02E16-26SA206
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYuaKPSE02E16-26SA206.pdf
Description:
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
KPSE
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
26
Shell Size - Insert:
16-26
Shell Size MIL:
Mounting Type:
Panel Mount
Mounting Feature:
Flange
Termination,Fastening:
Crimp
Item22:
Bayonet Lock
Item23:
N (Normal)
Item24:
Metal
Item25:
Aluminum Alloy
Item26:
Black Zinc
Item27:
Gold
Item28:
Black
Item29:
Environment Resistant
Item30:
Item31:
Item32:
Item33:
7.5A
Item34:
600VAC, 850VDC