ITT Cannon, LLC KPSE02E22-55SA71
KPSE02E22-55SA71
Part No.:
KPSE02E22-55SA71
Datasheet:
ShinYuaKPSE02E22-55SA71.pdf
Description:
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Packaging:
Bulk
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
55
Shell Size - Insert:
22-55
Shell Size MIL:
Mounting Type:
Panel Mount
Mounting Feature:
Flange
Item23:
N (Normal)
Item26:
Electroless Nickel
Item29:
Environment Resistant
Item33:
7.5A
Item34:
600VAC, 850VDC