ITT Cannon, LLC KPSE02E24-61PW
KPSE02E24-61PW
Part No.:
KPSE02E24-61PW
Datasheet:
ShinYuaKPSE02E24-61PW.pdf
Description:
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Connector Type:
Receptacle, Male Pins
Number of Positions:
61
Shell Size - Insert:
24-61
Shell Size MIL:
Mounting Type:
Panel Mount
Mounting Feature:
Flange
Item23:
W
Item26:
Olive Drab Cadmium
Item28:
Olive Drab
Item29:
Environment Resistant
Item33:
7.5A
Item34:
600VAC, 850VDC