ITT Cannon, LLC KPSE6E16-26PDZ
KPSE6E16-26PDZ
Part No.:
KPSE6E16-26PDZ
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYuaKPSE6E16-26PDZ.pdf
Description:
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Packaging:
Bulk
Series:
KPSE
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
26
Shell Size - Insert:
16-26
Shell Size MIL:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Termination,Fastening:
Crimp
Item22:
Bayonet Lock
Item23:
N (Normal)
Item24:
Metal
Item25:
Aluminum Alloy
Item26:
Olive Drab Cadmium
Item27:
Gold
Item28:
Olive Drab
Item29:
Environment Resistant
Item30:
Item31:
Shrink Boot Adapter
Item32:
Shielded
Item33:
7.5A
Item34:
600VAC, 850VDC