ITT Cannon, LLC KPT02A24-61PEW
KPT02A24-61PEW
Part No.:
KPT02A24-61PEW
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYuaKPT02A24-61PEW.pdf
Description:
CONN RCPT MALE 61POS GOLD SOLDER
Packaging:
Bulk
Series:
KPT
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Male Pins
Number of Positions:
61
Shell Size - Insert:
24-61
Shell Size MIL:
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:
Flange
Termination,Fastening:
Solder
Item22:
Bayonet Lock
Item23:
N (Normal)
Item24:
Metal
Item25:
Aluminum Alloy
Item26:
Olive Drab Cadmium
Item27:
Gold
Item28:
Olive Drab
Item29:
Item30:
Item31:
Item32:
Item33:
7.5A
Item34:
600VAC, 850VDC