ITT Cannon, LLC KPT2E16-26PEW
KPT2E16-26PEW
Part No.:
KPT2E16-26PEW
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYuaKPT2E16-26PEW.pdf
Description:
CONN RCPT MALE 26POS GOLD SOLDER
Packaging:
Bulk
Series:
KPT
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Male Pins
Number of Positions:
26
Shell Size - Insert:
16-26
Shell Size MIL:
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:
Flange
Termination,Fastening:
Solder
Item22:
Bayonet Lock
Item23:
N (Normal)
Item24:
Metal
Item25:
Aluminum Alloy
Item26:
Olive Drab Cadmium
Item27:
Gold
Item28:
Olive Drab
Item29:
Environment Resistant
Item30:
Item31:
Item32:
Item33:
7.5A
Item34:
600VAC, 850VDC