ITT Cannon, LLC KPTC2E22-55SCMB
KPTC2E22-55SCMB
Part No.:
KPTC2E22-55SCMB
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connectors
Package:
Datasheet:
ShinYuaKPTC2E22-55SCMB.pdf
Description:
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Packaging:
Bulk
Series:
KPTC
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
55
Shell Size - Insert:
22-55
Shell Size MIL:
Mounting Type:
Panel Mount
Mounting Feature:
Flange
Termination,Fastening:
Crimp
Item22:
Bayonet Lock
Item23:
N (Normal)
Item24:
Metal
Item25:
Aluminum Alloy
Item26:
Nickel
Item27:
Gold
Item28:
Silver
Item29:
Environment Resistant
Item30:
Item31:
Item32:
Item33:
7.5A
Item34:
600VAC, 850VDC