Amphenol Anytek KV1350530000G
KV1350530000G
Part No.:
KV1350530000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaKV1350530000G.pdf
Description:
TERM BLOCK HOUSING 13POS 5.08MM
Packaging:
Bulk
Series:
KV
ProductStatus:
Active
Type:
Housing for Female Sockets
NumberofPositions:
13
PositionsPerLevel:
13
NumberofLevels:
1
Pitch:
0.200 (5.08mm)
HeaderOrientation:
PlugWireEntry:
180°
TerminationStyle:
Crimp
MountingType:
Free Hanging (In-Line)
Current-IEC:
Voltage-IEC:
Current-UL:
10 A
Voltage-UL:
300 V
WireGaugeorRange-AWG:
WireGaugeorRange-mm²:
1.5-2.5mm²
Color:
Green
OperatingTemperature:
-40°C ~ 115°C