United Chemi-Con KXG160VB47RM10X20LL
KXG160VB47RM10X20LL
Part No.:
KXG160VB47RM10X20LL
Datasheet:
KXG160VB47RM10X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
300 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
750 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)