United Chemi-Con KXG250VB10RM10X20LL
KXG250VB10RM10X20LL
Part No.:
KXG250VB10RM10X20LL
Datasheet:
KXG250VB10RM10X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
140 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
350 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)