United Chemi-Con KXG250VB82RM16X20LL
KXG250VB82RM16X20LL
Part No.:
KXG250VB82RM16X20LL
Datasheet:
KXG250VB82RM16X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
550 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.375 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)